kd

1. KULTURNI DAN – 8. in 9. razred

GLEDALIŠČE

Dragi učenci,

takega kulturnega dne, kot bo ta, še niste imeli niti približno!

Sestavili si ga boste sami! Po lastni izbiri!

Da lahko prosto izbirate, pa morate vedeti, kam po izbiro in kaj izbrati, razmislite tudi, zakaj in s katerim namenom. Ubrali boste torej pot, po kateri gremo običajno učitelji, ko pripravljamo kulturni dan za vas, učence.

Naslov tega dneva pa nakazuje precej jasno smer, to so gledališke ustanove.

Torej, kam?

Šli boste v dve smeri. Ena je Slovenski gledališki inštitut, kjer bi se v običajnih razmerah udeležili delavnice z naslovom »Znaki v gledališču«, druga smer vodi  v Cankarjev dom, kjer bi si sicer skupaj ogledali predstavo »Igralec«, predstavili pa bi nam še ostalo dogajanje v tem hramu kulture.

Kako?

Ne gre drugače kot po spletu. Poiščite spletni strani obeh institucij.

Kaj?

V spletnih predstavitvah poišči:

Slovenski gledališki inštitut – SLOGI

• Kaj je osnovni namen te institucije?
  • Kaj ponuja?
  • Poiščite mesto, kjer najdete delavnico »Znaki v gledališču«. Zapišite, kaj je tema te delavnice.
  • Navedite vsaj enega igralca/igralko, prejemnika/prejemnico Borštnikovega prstana. Kdo lahko dobi to priznanje?
  • Izpišite vsaj pet imen iz predstavitve SLOGI-ja, ki jih že poznate (npr. Oton Župančič).
  • Kaj ponuja platforma »Zlata paličica«?
  • Katera dela v knjižnici SLOGI ste že prebrali?
  • Kdaj je svetovni dan lutk?
  • Kateri predstavljeni scenski osnutek vam je v Ikonoteki še posebej všeč?
  • Izberite en dogodek iz kateregakoli programa in ga natančneje predstavite (tj. vsebina, komu je namenjen, kaj te nauči, kaj spoznaš, kaj si lahko ogledaš). Zakaj ste se odločili prav za ta dogodek?
  • Cankarjev dom – CD

Preglejte glavne kategorije dogodkov, ki jih ponuja CD.

Sestavite seznam dogodkov iz vsake kategorije, ki bi jih obiskali. Za vsakega izpišite osnovne podatke:

• naslov,
  • izvajalec (kjer je naveden),
  • kratka predstavitev (kjer je navedena),

Zakaj ste se odločili prav za te dogodke?

Z izbiro dogodkov v gledališkem inštitutu in Cankarjevem domu ste oblikovali svoj kulturni dan, če ne kar daljše obdobje, saj je dogodkov in prireditev veliko.

S seboj povabite sošolce in sošolke, seveda tudi vašo družino!

Vse, kar ste zvedeli in si zapisali, ter vaše načrte za KD shranite v literarni mapi.

Vaša učiteljica vam bo dala nadaljnja navodila.

Želim vam uspešno raziskovanje!

Andreja Erker

Dejavnosti tega kulturnega dneva izvedete kadarkoli v tednu od 14. do 17. Aprila 2020.